Ne kadar Su Tüketmeliyiz?

Ilımlı bir iklimde, inaktif bir yetişkin her gün sadece nefes alma, terleme ve dışkılama yoluyla 2.5 litre su kaybedebilir. Yoğun egzersiz, sıcak ve nemli hava gibi artan fiziksel aktivite, daha fazla suyun bedeni terk edeceği anlamına gelir.

Yeterli hidrasyon sağlamak için vücudun sıvı kaybını telafi etmek önemlidir. Bu, farklı yiyecek ve içeceklerde bulunan su ile yeterli miktarda suyun içilmesiyle elde edilebilir

Su ihtiyacı bireyler arasında değişir; Bu ayrıca ağırlık, sağlık, çevre koşulları, iklim ve fiziksel aktivite düzeylerine göre belirlenir.

Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA) , kadınlar için ortalama 1,6 litre veya orta dereceli bir iklimde ikamet eden ve normal fiziksel aktiviteye katılan erkekler için 2.0 litre su tüketimini önermektedir.

Daha fazla bilgi için EFSA’nın su  için yeterli miktarda alımına dair bilimsel görüşünü okuyun.

Hafif bir su kaybı bile vücut üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. Kendimizi yeterince nemlendirmezsek, dehidrasyon riski vardır.

Vücutta hafif su eksikliği belirtileri şunları içerebilir:

  • Kuru ağız
  • Yorgunluk
  • Susuzluk
  • Azalmış idrar hacmi
  • Fiziksel ve zihinsel performansın azaltılması
  • Baş ağrısı
  • Baş dönmesi

Susuzluk hissi fark edilir hale geldiğinde, vücudumuz zaten hafifçe susuz kalmış. Hafif bir su kaybının bile hem fiziksel hem de bilişsel performanslara zarar verebileceğini akılda tutmak önemlidir.

İçme Suyu için Ulusal Sağlık Rehberleri

Tüm Avrupa Su İçme Kuralları 

Türkiye:
TC Sağlık Bakanlığı – Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Türkiye Beslenme Rehberi

Günde ne kadar su içmeliyiz?

Su vücudumuzdan sindirim, terleme ve nefes alma yoluyla sürekli kaybolmaktadır. Temel prensip olarak şunu söyleyebiliriz: Kaybolan su miktarı mutlaka yerine konmalıdır.

Yaklaşık olarak bir gün içerisinde vücut ağırlığımızın en az 1/36’sı kadar su almalıyız. Örneğin 72 kg. ağırlığındaki birisinin günlük su ihtiyacı en az 2 litredir. Bu ihtiyacın bir kısmının muhtelif yiyecekler yolu ile alındığını varsaysak bile bir yetişkinin günde en az 1,5 litre su içmesi gerekmektedir. Bu miktar beslenme uzmanlarınca yetişkinlere tavsiye edilen asgari miktardır.