Ambalajlı Su Paketleme

Ambalaj, gıdalarımızı korumada ve gereksiz gıda atıklarını önlemede çok önemli bir rol oynamaktadır. Dahası, saf ve mikrobiyolojik olarak güvenli kalmasını sağlayarak, doğal mineralli suların ve kaynak sularının özgün saflığını ve özgün özelliklerini korumasına yardımcı olur.

Dezenfekte edilmeyen ve ihtiyaç duyulmayan doğal mineralli su ve kaynak suyu söz konusu olduğunda, ürünün bütünlüğüne müdahale etmeksizin, kaynağın saflığını alışveriş sepetinize getirebilmemizin sağlanmasında hayati bir rol oynar.

Ambalajlı suya yönelik tüm ambalaj malzemeleri, gıdayla temas eden malzemelerle ilgili düzenlemeler de dahil olmak üzere ulusal ve AB ve mevzuatına uygun olmalıdır.

Geri Dönüşümlü Ambalaj

Ambalajlı su endüstrisinde kullanılan tüm içecek kapları PET (polietilen tereftalat), cam veya alüminyum tamamen geri dönüştürülebilir malzemelerdir. Bu materyaller tamamen güvenlidir ve sıkı bir şekilde gıda temas eden ilgili yönetmeliklere uygundur.

Ambalaj Hafifliği

Ambalajlı su endüstrisi, hem birincil ambalajını (şişeler, kapaklar ve etiketler) hem de ikincil ambalajı (film, palet ve kasalar) düzene koymak için büyük adımlar atmıştır.

PET su şişelerinin ağırlığı son birkaç on yılda önemli ölçüde azalmıştır. 1.5 litrelik PET şişe şimdi yirmi yıl öncesine göre yaklaşık% 37 daha hafiftir. Cam şişeler bugün 20 yıl öncesine göre% 30 daha hafiftir. Daha hafif şişeler üreterek, üreticiler daha az hammadde kullanır ve bu süreçte daha fazla enerji ve kaynak tasarrufu sağlar.

Çevre Dizaynı

Yenilikçi tasarım ve yeni ambalajlama çözümleri de ambalajlama ve ambalaj ağırlıklarındaki gelişmelere katkıda bulunmuştur. Bazı üreticiler de yeni şişelerinin üretiminde alternatif malzemeler arıyorlar. PET yine de mevcut olan en dayanıklı, hafif ve dayanıklı ambalajlardan biri olmayı sürdürüyor, geri dönüşümlü olduğundan bahsetmiyoruz.

Ambalajlı Sularda kullanılan ambalajlar nelerdir?

Damacana ambalajı polikarbonat hammaddesinden yapılır.

Polikarbonatlar, termoplastiklerin özel bir grubudur. İşlenmesi, kalıplanması, ısıl olarak şekillendirilmesi kolaydır, bu tip plastikler modern imalat sektöründe çok geniş kullanım alanı olan plastiklerdir. Polikarbonatlar olarak isimlendirilmişlerdir, çünkü uzun moleküler zincirleri içinde karbonat grupları (-O-CO-O-) tarafından bağlanmış fonksiyonel gruplara sahiptirler.

Diğer Kullanım Alanları

Polikarbonat, endüstri ve laboratuvarlarda olduğu kadar ev eşyalarında da yaygın kullanılır.

Biberonların hammaddesi de polikarbonattır. Polikarbonatdan yapılan diğer ürünler arasında gözlük ve güneş gözlüğü camları, CD (kompakt disk), otomobil far camları sayılabilir.

Pet şişe ambalajı polietilen terefitalattır. Polietilen terefitalat, polyester ailesine ait termoplastik bir malzemedir. Meşrubat, yiyecek ve içecek kapları, sentetik fiber gibi kullanım alanları vardır. Isıl işlenmesine bağlı olarak, amorf (şeffaf) ve yarı-kristal (opak ve beyaz) malzeme olarak mevcuttur.

En önemli kullanım avantajı, tamamen geri dönüşebilir olmasıdır. Diğer plastiklerden farklı olarak, polimer zincirleri, sonraki kullanımlar içinde eski halini almış durumdadır.

PET kalınlığına bağlı olarak yarı-rijit (yarı-katı) ve rijit (katı) olabilir. Çok hafiftir. İyi bir gaz ve nem bariyeri olarak kullanılır. Serttir ve darbeye karşı dayanıklıdır. Doğal olarak renksiz ve şeffaftır.

İnce film olarak üretildiğinde, PET sıklıkla alüminyum ile kaplanır; yansıtıcı ve opak bir hale gelir. PET şişeler, mükemmel bariyer malzemesi olup, özellikle meşrubatlar için çok yaygın kullanım alanı vardır.